timeline_pre_loader
Deniz Atlı
Eğitim Hayatı

007

 

4 yaşından itibaren klasik bale ve ritmik cimnastik eğitimi ile başladığı yolculuğuna ritmik cimnastik alanında Türkiye şampiyonlukları da dahil olmak üzere çeşitli dereceler elde ederek devam etmiş, Universiad ve çeşitli yarışmalarda milli sporculuğa kadar yükselmiştir. Bu alanda hakemlik görevine devam etmektedir. 2014 yılında Dünya Şampiyonası yönetmen yardımcılığı görevine getirilmiştir.

063

 Cimnastikten sonra 2 yıl Latin danslarını da lisanslı sporcu olarak yapmıştır. Londra’da Laban Dance Centre’da modern dans eğitimi almış ve üniversite yıllarından başlayarak dans kariyerine modern dans alanında Türkiye’nin en başarılı ve öncü modern dans koreografı Binnaz Dorkip’in baş dansçısı olarak devam etmiştir. Bu dönemde Ankara Devlet Tiyatrosu eserlerinde oynamış, çeşitli dans yarışmalarında dereceler almış, ODTÜ Spor Kulübü’nde antrenörlük yapmıştır. Misket Çağdaş Bale Topluluğu’nda Belçika’lı koreograf Timur Ratlas’ın ve Binnaz Dorkip’in eserlerinde baş dansçı olarak performanslar sergilemiştir. Topluluğun çalışmaları sırasında Timur Ratlas’tan horton dans tekniği, Nasuh Barın’dan dans tarihi ve Binnaz Dorkip’ten koreografi üzerine eğitimler almıştır.

woyzeck_volkanaykac-0138_

Dans ve eğitim kariyerinin yanı sıra sahne tasarımı asistanlığı, ışık tasarımı stajları yapmış, iç mimarlık alanında ışık ve aydınlatma konusuna yoğunlaşmış, özel olarak da sahne tasarımı ve ışığı üzerine çalışmalar yapmıştır. Aydınlatma alanında yaptığı master tezinin uygulama bölümünü Hollanda’da Philips Research Eindhoven, High Tech Campus’te tamamlamıştır.

Doktora eğitimi sırasında Sheffield University, Performing Arts Society’de koreograflık, Dance Society’de dans eğitmenliği yapmıştır ve pek çok müzikal sahneye koymuştur. Richard Alston Dance Company ve Pheonix Dance Theatre gibi İngiltere’nin bilinen dans topluluklarından eğitimler almış, bunun yanında Richard Alston Dance Company’nin sahne tasarım ve uygulama ekibiyle çalışma şansı elde etmiştir. 2012 yılında Ankara’da Cermodern’de StüdyoCer ekibine ‘Hayvan Çiftliği’ oyununda hareket ve dans eğitmenliği yapmış ve Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğinde müzikal çalışmalarında yer almıştır.

woyzeck_volkanaykac-0350_

2013 yılında dans eğitimine devam etmek için New York’ta Martha Graham School of Contemporary Dance’ta Graham teknik çalışmış, Merce Cunningham Dance Company’nin dansçılarından Cunningham teknik dersleri almıştır. Türkiye’de bulunduğu zamanlarda ise Ankara Devlet Tiyatrosu Modern Dans Topluluğu’nun derslerine katılmıştır.

2014 yılından itibaren Erdal Beşikçioğlu ve Binnaz Dorkip’in sahneye koyduğu Woyzeck Masalı müzikalinde başrolde Marie karakterini oynamaktadır, müzikal Tatbikat Sahnesi ve Zorlu Center PSM dahil Türkiye’nin farklı bölgelerinde sahneye konmuş ve ödüller almıştır. Deniz Atlı da bu oyunuyla Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. 2015 yılından itibaren Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak ‘Dans ve Hareket’ dersleri vermeye başlamıştır. Pilates, Cimnastik, Serbest Stil Dans ve Dans Sporu antrenörlüğü sertifikaları ile kurucusu olduğu Platform Dans ve Sanat Merkezi’nde eğitim vermeyi sürdürmektedir. 2016 yılında Gaga Movement üzerine Batsheva Dance Company’de Ohad Naharin’in ile çalışma fırsatı bulmuş, Vertigo Dance Company’de de Noa Wertheim ve Rita Wertheim’la çalışmalara katılmıştır. New York Peridance Capezio Centre’da Hofesh Shechter’ın repertuvarından eserleri Netherlands Dance Theatre dansçısı Jon Bond ile çalışmıştır.

14479765_1853227121578102_1045927311902254705_n

Bu süreçte pek çok okulda eğitmenlik yapmış ve sahneye çeşitli müzikal eserler koymaya devam etmiştir. Platform Sanat bünyesinde pek çok topluluğa ev sahipliği yapmış ve mekan sponsorluğu vermiştir. Platform Dance Theatre ile Dünya çapında dans ve sanat için üretici bir platform oluşturma hedefiyle ulusal ve uluslararası işbirlikleri yaparak projeler ortaya koymaktadır. PDT topluluğu ile 2016 yılında Voiceless eserinin Part III, Part IV bölümlerini ve New York’tan One-Eight ekibinden Laura Butler Rivera’yla yaptığı işbirliği sonucunda ‘Paroxysm of Film Noir / Kara Film Nöbeti’ eserini sahneye koymuştur; projeler ulusal ve uluslararası festivallere davet edilerek büyük beğeni toplamıştır. Kasım 2016’da Voiceless Part III koreografisine çektiği dans filmi ile Sinema Dans Ankara Dans Filmleri Festivali’nde ‘En iyi Film’ ve ‘En iyi Yönetmen’ ödüllerini almıştır.